Aikido

Aikido vytvořil Ueshiba Morihei (1883-1969), velký mistr tradičních japonských bojových umění, ve kterých dosáhl nejvyšší úrovně mistrovství. Cílem aikidó je rozvinout lidský potenciál jednotlivce kultivací mysli a ducha prostřednictvím fyzického tréninku.

V aikidó se techniky cvičí beze zbraní (hody, znehybnění, údery, seky) a se zbraněmi (bokken-dřevěný meč, jo-tyč, tanto-nůž). Základním principem aikidó je naučit se vyhýbat ničivé síle útoku a použít ji proti protivníkovi. Technika aikidó je založena na využití energie a reakcí útočníka, proto ji může praktikovat každý, bez ohledu na věk, pohlaví a sílu. Techniky aikidó používají pevnou a stabilní pozici středu s důrazem na kruhové/spirálové pohyby, což vám umožní ovládat útočníka bez ohledu na jeho velikost a sílu. Jde o to naučit se neutralizovat násilí přicházející v jakékoli formě.

Aikido je prostředkem k dosažení sebepoznání a harmonie mezi tělem, myslí a duchem, kde pravidelné cvičení vede k získání emocionální rovnováhy a silné osobnosti. Aikido tedy pomáhá člověku v procesu pochopení toho, co je život. Pravidelné cvičení pozitivně ovlivňuje vaše zdraví a sebevědomí mimo tělocvičnu. Trénink nejen zvyšuje fyzickou kondici, ale také etiku a chování cvičenců. Aikido je vynikající způsob, jak aktivně využít svůj volný čas, zlepšit svou kondici a poznat kulturu Dálného východu. Aikido je moderní bojové umění kombinující západní přesvědčení s východními tradicemi a hodnotami, nezávislé na národnosti, barvě kůže, náboženství nebo věku.

Termín aikidó se skládá ze tří znaků: „AI“ znamená harmonii, „KI“ znamená životní energii a „DO“ znamená způsob života. AIKIDO bychom mohli volně přeložit jako „Cesta harmonie“.