Hojo

Kashima Shinden Jikishinkage-ryu, a jeho část nazývaná Hojo, má svůj původ v boji s mečem, Kenjutsu.

Představuje umění tréninku, při kterém pracuje tělo i mysl. Kenjutsu dalo své místo kendó, zatímco Hojo čerpá ještě více z forem Bujutsu, ze kterých přebírá přirozené základní pohyby. V roce 1927 založil 15. mistr Jirokichi Yamada komunitu, jejímž cílem bylo zachovat učení Hojo. Dnes je Hojo praktikováno mnoha mladými i starými muži a ženami v několika japonských městech (Tokio, Ósaka).

Tento úspěch byl zásluhou 18. mistra Yasushi Namikiho. Ve srovnání s kendó se v Hódžó nepoužívá žádné brnění ani ochrana. V tomto umění nejsou pojmy jako síla a slabost, vítězství a prohra vůbec důležité. Jedinou důležitou věcí je přirozený vznik pohybů. To je trénováno přesně definovanými pohyby nohou (UNPO) spojenými s dýcháním na úrovni břicha (AUN dýchání). Toto cvičení vede k vysoké koncentraci, která je uvolňována několika výkřiky (KIAI).

Historie

Zakladatelem šermířské školy Kashima Shinden Jikishinkage Ryu je Matsumoto Bizen-no-Kami 1467-1524. Založení školy se datuje do konce 15. století nebo počátku 16. století. Přečtěte si více zde ›

Podle legendy šel Macumoto meditovat na místo zvané Kashima (Kashima Jingu), kde dosáhl satori a vytvořil první kata – Hojo no Kata.

Větev nebo linie, kterou praktikujeme, se nazývá Odani-ha a pochází ze 13. století. Soke (velmistr školy) Odani Shimosa-no-kami Nobutomo 1798-1864 ›. Další linky jsou Naganuma-ha a Fujikawa-ha.

Jeho žákem byl Sakakibara Kenkichi 1830–1894, který se stal 14. Sakakibara Kenkichi. Soke a který je považován za zakladatele moderního kendó. Byl tělesným strážcem 14. a 15. století. Tokugawa Iemoichi Shogun a Tokugawa Yoshinobu (poslední šógun v řadě před érou Meidži). Více o šógunátu Tokugawa, který trval 265 let (1603 – 1868) a byl považován za původce  v bitvě u Sekigahary v roce 1600, kdy proti sobě stálo 200 000 válečníků.  Iejasu Tokugawa 1543–1616 › je považován za jednoho ze 3 sjednotitelů Japonska (1. Nobunaga Oda 1534–1582 ›; 2. Hideoši Tojotomi 1537-1598 ›). Po založení šógunátu Tokugawa, kdy bylo Japonsko plně sjednoceno, zavládlo období míru.

Žákem 14. Soke-Sakakibara Kenkichi-ho byl také Takeda Sokaku, zakladatel Daito Ryu Aiki Jujutsu, jehož žákem byl zakladatel aikidó Morihei Ueshiba.  15. Soke škola byla Jirokichi Yamada 1863-1930 ›, zakladatelHojoKai (r. 1927) – komunita, jejímž cílem bylo zachovat učení Hojo.

18. Soke škola byla Namiki Yasushi 1926-1999, jehož žákem byl Ikeda Masatomi, 7. Dan Aikikai, Shihan ›. Ikeda sensei přinesl Hojo no Kata do svého didaktického systému, aby posílil naši praxi aikidó. Jsme tedy 20. generací v 500leté nepřerušené linii, která předává toto učení.

Důvod a hodnota, proč praktikujeme Hojo no Kata

UNPO – speciální způsob chůze, který vytváří extrémní stabilitu.

AUN no KOKYU – způsob dýchání, který generuje extrémní energii. 

KIAI – V budó jsou známy dva typy KIAI – hlasité a tiché. Oba jsou součástí jednoho celku a jedno bez druhého neexistuje. Kiai mobilizuje naše síly a náš vnitřní potenciál. Vytváří harmonii mezi myslí, duchem a tělem navenek, takže jsme schopni jednat co nejvíce. 

AI AWASE – harmonické propojení. Na fyzické i psychické úrovni.

ZANSHIN – nehybná mysl. Pouze klidná mysl je připravena učinit správné rozhodnutí ve správný okamžik.

METSUKE – Jasný výhled.

MAAI – bezpečná vzdálenost a načasování.

TECHNIKA HOJO – techniky Hojo no Kata odpovídají technikám aikidó. Pro každý jednotlivý pohyb v Hódžó no Katě můžeme najít paralelní techniku aikidó.

4 Koany Hojo no Kata.

Haru no Tachi › Hasso Happa (osm seků) › se vší oddaností

Natsu no Tachi › Itto Ryodan (jeden sek, dvě poloviny) › prosekněte své ego

Aki no Tachi › Uten Saten (odbočit vlevo, odbočit vpravo) › vše se mění

Fuyu no Tachi › Chotan Ichimi (krátký meč, dlouhý meč – smrt je jen smrt) › nezáleží na velikosti meče